2013 Stotesbury Cup Regatta
Official Results  (Friday, May 17)
Place Bow Organization Net Time % Delta Raw Handicap Penalty Start Finish
Race 1a: Boys Freshman Eight Heat @ 08:00 AM
1st 2 St. Joseph Prep  (P. URBINE) 04:40.39     04:40.39     07:58:10.38 08:02:50.77
2nd 1 Winter Park  (C. Bertossa) 04:43.21 1.0% 00:02.82 04:43.21     07:58:32.27 08:03:15.48
3rd 24 La Salle  (V. Armetta) 04:43.61 1.1% 00:00.40 04:43.61     08:05:54.46 08:10:38.07
4th 33 Ocean City  (N. DiMarco) 04:45.05 1.7% 00:01.44 04:45.05     08:10:15.12 08:15:00.17
5th 4 Jesuit Prep  (L. McCormack) 04:45.07 1.7% 00:00.02 04:45.07     07:58:52.76 08:03:37.83
6th 6 St. Augustine  (P. Leonetti) 04:45.96 2.0% 00:00.89 04:45.96     07:59:53.03 08:04:38.99
7th 20 James Madison  (J. Roberts) 04:47.58 2.6% 00:01.62 04:47.58     08:04:46.19 08:09:33.77
8th 14 Mainland  (D. Hall) 04:48.96 3.1% 00:01.38 04:48.96     08:03:12.64 08:08:01.60
9th 28 Chaminade  (L. McLoughlin) 04:49.26 3.2% 00:00.30 04:49.26     08:09:20.14 08:14:09.40
10th 17 Montclair  (C. Fabian) 04:49.82 3.4% 00:00.56 04:49.82     08:04:57.02 08:09:46.84
11th 3 Gonzaga  (S. O'Boyle) 04:50.25 3.5% 00:00.43 04:50.25     07:59:21.09 08:04:11.34
12th 12 Haddonfield  (C. George) 04:50.59 3.6% 00:00.34 04:50.59     08:02:26.64 08:07:17.23
13th 34 Christian Brothers  (T. Morris) 04:51.56 4.0% 00:00.97 04:51.56     08:07:47.49 08:12:39.05
14th 5 Washington-Lee  (D. Eigler-Harding) 04:52.80 4.4% 00:01.24 04:52.80     08:00:20.55 08:05:13.35
15th 7 Yorktown  (S. Holmes) 04:53.56 4.7% 00:00.76 04:53.56     08:01:05.28 08:05:58.84
16th 15 Schreiber  (M. DiSpigno) 04:53.72 4.8% 00:00.16 04:53.72     08:04:10.49 08:09:04.21
17th 9 St. Albans  (M. Dent) 04:54.08 4.9% 00:00.36 04:54.08     08:02:10.33 08:07:04.41
18th 10 Lawrenceville  (H. Evans) 04:54.13 4.9% 00:00.05 04:54.13     08:01:32.12 08:06:26.25
19th 11 St. Andrews  (L. Forsthoefel) 04:55.51 5.4% 00:01.38 04:55.51     08:02:44.41 08:07:39.92
20th 37 W.T.Woodson  (A. Bazzel) 04:56.22 5.6% 00:00.71 04:56.22     08:12:13.99 08:17:10.21
21st 38 Langley  (J. Meeker) 04:56.52 5.8% 00:00.30 04:56.52     08:11:13.43 08:16:09.95
22nd 26 Jefferson  (M. Koeniger) 04:56.53 5.8% 00:00.01 04:56.53     08:08:24.93 08:13:21.46
23rd 41 Bethesda Chevy Chase  (K. Rice) 04:56.78 5.8% 00:00.25 04:56.78     08:13:33.65 08:18:30.43
24th 16 Fairfield Prep  (P. Christakos) 04:57.20 6.0% 00:00.42 04:57.20     08:03:55.15 08:08:52.35
25th 8 Radnor  (S. Ching) 04:57.93 6.3% 00:00.73 04:57.93     08:00:50.18 08:05:48.11
26th 21 Father Judge  (F. Marricone) 04:58.44 6.4% 00:00.51 04:58.44     08:06:13.95 08:11:12.39
27th 45 Great Bridge  (J. Harris) 04:58.56 6.5% 00:00.12 04:58.56     08:15:09.84 08:20:08.40
28th 25 Walt Whitman  (T. Thornton) 05:00.22 7.1% 00:01.66 05:00.22     08:07:30.79 08:12:31.01
29th 22 Moorestown  (D. Berk) 05:01.10 7.4% 00:00.88 05:01.10     08:05:27.59 08:10:28.69
30th 23 St. Paul's Schools  (J. Warfield) 05:02.42 7.9% 00:01.32 05:02.42     08:06:59.14 08:12:01.56
31st 32 West Springfield A  (F. Dipert) 05:04.11 8.5% 00:01.69 05:04.11     08:09:56.44 08:15:00.55
32nd 13 Egg Harbor  (E. Polanco) 05:04.89 8.7% 00:00.78 05:04.89     08:03:25.47 08:08:30.36
33rd 30 Lake Braddock  (M. YOUNG) 05:05.62 9.0% 00:00.73 05:05.62     08:06:25.04 08:11:30.66
34th 35 Manhasset  (B. Raimondi) 05:05.63 9.0% 00:00.01 05:05.63     08:11:10.06 08:16:15.69
35th 40 DeMatha  (R. Allen) 05:05.76 9.0% 00:00.13 05:05.76     08:11:46.19 08:16:51.95
36th 44 Haverford  (A. Leith) 05:06.17 9.2% 00:00.41 05:06.17     08:14:12.50 08:19:18.67
37th 19 St. Peters Prep  (M. Chester) 05:07.68 9.7% 00:01.51 05:07.68     08:05:39.61 08:10:47.29
38th 36 Wilson  (N. Swanson  Hutchison) 05:10.18 10.6% 00:02.50 05:10.18     08:10:27.57 08:15:37.75
39th 29 Woodbridge  (C. Grubbs) 05:11.55 11.1% 00:01.37 05:11.55     08:09:08.47 08:14:20.02
40th 43 St. John's College  (A. Mastel) 05:15.15 12.4% 00:03.60 05:15.15     08:14:31.97 08:19:47.12
41st 42 Fordham Prep  (A. Cooke) 05:17.34 13.2% 00:02.19 05:17.34     08:12:33.91 08:17:51.25
42nd 27 Archbishop Carroll  (R. Guyer) 05:18.37 13.5% 00:01.03 05:18.37     08:08:06.12 08:13:24.49
43rd 39 Lower Merion  (S. Segal) 05:19.84 14.1% 00:01.47 05:19.84     08:13:04.63 08:18:24.47
44th 18 Shipley  (B. Kimmel) 05:24.82 15.8% 00:04.98 05:24.82     08:06:59.48 08:12:24.30
45th 31 Rumson-Fair Haven (RFH)  (S. Camarata) 05:29.53 17.5% 00:04.71 05:29.53     08:09:41.89 08:15:11.42
Race 2a: Girls Junior Double Heat @ 08:30 AM
1st 47 Holy Cross  (J. Vander Hoeven) 05:33.89     05:33.89     08:21:49.34 08:27:23.23
2nd 52 Notre Dame College  (S. Augustine) 05:47.43 4.1% 00:13.54 05:47.43     08:22:49.95 08:28:37.38
3rd 66 St. Francis  (J. Payne) 05:48.07 4.2% 00:00.64 05:48.07     08:27:09.10 08:32:57.17
4th 64 Episcopal  Dallas  (E. Patrick) 05:50.58 5.0% 00:02.51 05:50.58     08:26:17.81 08:32:08.39
5th 61 E.L. Crossley  (S. Whitelaw) 05:51.11 5.2% 00:00.53 05:51.11     08:25:30.18 08:31:21.29
6th 74 Strath Haven  (E. Damico) 05:53.92 6.0% 00:02.81 05:53.92     08:29:18.15 08:35:12.07
7th 65 North Allegheny  (L. Griffin) 05:54.69 6.2% 00:00.77 05:54.69     08:26:57.25 08:32:51.94
8th 57 Hylton  (B. Teixeira) 05:55.42 6.4% 00:00.73 05:55.42     08:24:25.73 08:30:21.15
9th 49 Conestoga  (M. Beirne) 05:56.64 6.8% 00:01.22 05:56.64     08:22:12.36 08:28:09.00
10th 63 Augustine  (O. Holguin) 05:56.96 6.9% 00:00.32 05:56.96     08:26:31.74 08:32:28.70
11th 58 Great Bridge  (S. Palmer) 06:00.57 8.0% 00:03.61 06:00.57     08:23:42.88 08:29:43.45
12th 62 Shipley  (K. Moore) 06:03.64 8.9% 00:03.07 06:03.64     08:25:59.69 08:32:03.33
13th 70 Academy of Notre Dame  (R. Congialdi) 06:04.56 9.2% 00:00.92 06:04.56     08:28:15.36 08:34:19.92
14th 53 Baldwin  (A. Lemmon) 06:04.57 9.2% 00:00.01 06:04.57     08:23:04.63 08:29:09.20
15th 56 Albemarle  (H. McKnight) 06:05.58 9.5% 00:01.01 06:05.58     08:25:49.83 08:31:55.41
16th 72 Saratoga  (M. Klotz) 06:10.25 10.9% 00:04.67 06:10.25     08:28:43.06 08:34:53.31
17th 71 Springside Chestnut Hill  (L. Burckhardt) 06:10.85 11.1% 00:00.60 06:10.85     08:28:25.42 08:34:36.27
18th 50 Sacred Heart A  (E. Barton) 06:11.19 11.2% 00:00.34 06:11.19     08:22:30.49 08:28:41.68
19th 55 Jeb Stuart  (E. Nugyen) 06:11.40 11.2% 00:00.21 06:11.40     08:23:55.90 08:30:07.30
20th 67 Vineland  (A. Asselta) 06:12.81 11.7% 00:01.41 06:12.81     08:27:26.40 08:33:39.21
21st 48 Poughkeepsie  (M. Lewis) 06:21.90 14.4% 00:09.09 06:21.90     08:23:22.01 08:29:43.91
22nd 51 Friends Select  (H. Cramer) 06:24.32 15.1% 00:02.42 06:24.32     08:22:37.15 08:29:01.47
23rd 73 Westfield  (E. McLane) 06:29.65 16.7% 00:05.33 06:29.65     08:29:05.40 08:35:35.05
24th 59 Agnes Irwin  (M. Gleeson) 06:33.97 18.0% 00:04.32 06:33.97     08:24:57.34 08:31:31.31
25th 69 Wakefield  (M. Krause) 06:37.80 19.1% 00:03.83 06:37.80     08:28:02.67 08:34:40.47
26th 68 Churchill A  (J. Taladay) 06:46.75 21.8% 00:08.95 06:46.75     08:27:37.03 08:34:23.78
27th 54 Haddon Twp  (B. Colwell) 06:56.41 24.7% 00:09.66 06:56.41     08:25:23.56 08:32:19.97
28th 60 Gunston  (A. Raymond) 07:03.25 26.8% 00:06.84 07:03.25     08:24:52.61 08:31:55.86
Race 3a: Girls Freshman Eight Heat @ 08:45 AM
1st 113 Saratoga  (S. Carollo) 05:02.91     05:02.91     08:52:10.95 08:57:13.86
2nd 81 Mount Saint Joseph  (D. Simms) 05:09.75 2.3% 00:06.84 05:09.75     08:41:33.78 08:46:43.53
3rd 80 TC Williams A  (N. Magallon) 05:11.34 2.8% 00:01.59 05:11.34     08:40:56.14 08:46:07.48
4th 77 Merion Mercy  (K. Derewicz) 05:12.45 3.1% 00:01.11 05:12.45     08:40:33.16 08:45:45.61
5th 82 Holy Spirit  (S. Miller) 05:14.53 3.8% 00:02.08 05:14.53     08:41:53.33 08:47:07.86
6th 88 Montclair  (E. Levendosky) 05:15.81 4.3% 00:01.28 05:15.81     08:44:06.34 08:49:22.15
7th 94 Ocean City  (S. Storcella) 05:16.44 4.5% 00:00.63 05:16.44     08:45:07.23 08:50:23.67
8th 83 Radnor  (o. chase) 05:17.09 4.7% 00:00.65 05:17.09     08:42:10.14 08:47:27.23
9th 90 St. Andrews  (S. Torrance) 05:19.43 5.5% 00:02.34 05:19.43     08:48:07.64 08:53:27.07
10th 107 Gloucester  (B. Hamilton) 05:20.15 5.7% 00:00.72 05:20.15     08:50:27.48 08:55:47.63
11th 84 Yorktown  (N. Reich) 05:20.41 5.8% 00:00.26 05:20.41     08:43:09.25 08:48:29.66
12th 102 James Madison  (C. Fowkes) 05:20.43 5.8% 00:00.02 05:20.43     08:48:54.48 08:54:14.91
13th 109 National Cathedral  (S. Boyer) 05:24.67 7.2% 00:04.24 05:24.67     08:55:14.86 09:00:39.53
14th 92 Jefferson  (K. Mclaughlan) 05:24.75 7.2% 00:00.08 05:24.75     08:45:42.28 08:51:07.03
15th 89 Manhasset  (I. karantzios) 05:25.92 7.6% 00:01.17 05:25.92     08:45:29.89 08:50:55.81
16th 86 Walt Whitman  (M. McEwan) 05:26.83 7.9% 00:00.91 05:26.83     08:43:32.50 08:48:59.33
17th 104 Oakton  (M. Gillen) 05:27.27 8.0% 00:00.44 05:27.27     08:50:23.17 08:55:50.44
18th 101 Bishop Ireton  (S. Rushforth) 05:28.79 8.5% 00:01.52 05:28.79     08:49:26.88 08:54:55.67
19th 112 Absegami  (e. whitehurst) 05:29.18 8.7% 00:00.39 05:29.18     08:52:19.85 08:57:49.03
20th 110 Washington-Lee  (S. Stipe) 05:30.47 9.1% 00:01.29 05:30.47     08:51:52.12 08:57:22.59
21st 97 O'Connell  (S. Kelley) 05:34.14 10.3% 00:03.67 05:34.14     08:47:02.49 08:52:36.63
22nd 100 Egg Harbor  (K. Barron) 05:34.15 10.3% 00:00.01 05:34.15     08:47:44.83 08:53:18.98
23rd 98 Wilson  (K. Power) 05:34.66 10.5% 00:00.51 05:34.66     08:49:52.83 08:55:27.49
24th 85 Atlantic City  (G. Mcguckin) 05:35.34 10.7% 00:00.68 05:35.34     08:44:15.42 08:49:50.76
25th 87 Lawrenceville  (S. Milby) 05:37.34 11.4% 00:02.00 05:37.34     08:44:40.87 08:50:18.21
26th 95 Oakcrest  (V. Simon) 05:37.41 11.4% 00:00.07 05:37.41     08:46:34.64 08:52:12.05
27th 105 North Allegheny  (J. Broeker) 05:38.84 11.9% 00:01.43 05:38.84     08:48:31.55 08:54:10.39
28th 78 Bethesda Chevy Chase  (S. Stevens) 05:39.82 12.2% 00:00.98 05:39.82     08:42:37.71 08:48:17.53
29th 103 Georgetown Visitation  (S. Riley) 05:47.71 14.8% 00:07.89 05:47.71     08:49:59.63 08:55:47.34
30th 91 West Springfield  (K. Rupinen) 05:51.11 15.9% 00:03.40 05:51.11     08:46:11.73 08:52:02.84
31st 111 Woodbridge  (E. Dumas) 05:53.77 16.8% 00:02.66 05:53.77     08:50:49.05 08:56:42.82
32nd 99 Agnes Irwin  (A. Peters) 05:55.02 17.2% 00:01.25 05:55.02     08:47:22.49 08:53:17.51
33rd 79 Niskayuna  (J. Sinkus)
Failure to Yield
05:58.38 18.3% 00:03.36 05:28.38   00:30 08:41:14.19 08:46:42.57
34th 106 Lower Merion  (E. Steinman) 06:03.03 19.8% 00:04.65 06:03.03     08:51:13.89 08:57:16.92
96 Episcopal Academy PA  (m. lindblad) Scratch              
114 Rumson-Fair Haven (RFH)  (C. Tardiff) Scratch              
Race 4a: Boys Junior Double Heat @ 09:12 AM
1st 118 Gov Simcoe  (D. de Groot) 05:01.73     05:01.73     09:04:41.08 09:09:42.81
2nd 141 Pine Crest  (C. Navellier) 05:03.11 0.5% 00:01.38 05:03.11     09:10:07.50 09:15:10.61
3rd 137 Saratoga  (M. Lynch) 05:04.22 0.8% 00:01.11 05:04.22     09:09:14.86 09:14:19.08
4th 135 Friends Select  (E. Orts) 05:07.67 2.0% 00:03.45 05:07.67     09:08:50.42 09:13:58.09
5th 144 Springside Chestnut Hill  (M. Miller) 05:18.05 5.4% 00:10.38 05:18.05     09:10:41.74 09:15:59.79
6th 120 St. Joseph Prep  (B. MASON) 05:19.21 5.8% 00:01.16 05:19.21     09:05:36.00 09:10:55.21
7th 122 Roman Catholic  (S. Devlin) 05:19.94 6.0% 00:00.73 05:19.94     09:06:02.30 09:11:22.24
8th 117 Penn Charter  (P. Ciarocchi) 05:25.77 8.0% 00:05.83 05:25.77     09:04:52.74 09:10:18.51
9th 126 Haverford  (C. Adams) 05:26.60 8.2% 00:00.83 05:26.60     09:07:46.89 09:13:13.49
10th 119 Conestoga  (R. Stone) 05:27.72 8.6% 00:01.12 05:27.72     09:05:20.27 09:10:47.99
11th 136 Loudoun County  (B. Burke) 05:28.62 8.9% 00:00.90 05:28.62     09:09:04.46 09:14:33.08
12th 128 Mathews A  (W. Riley) 05:31.40 9.8% 00:02.78 05:31.40     09:07:10.05 09:12:41.45
13th 121 Haddon Twp A  (K. Schneider) 05:31.43 9.8% 00:00.03 05:31.43     09:05:52.18 09:11:23.61
14th 142 Christian Brothers  (D. Guilfoyle) 05:32.47 10.2% 00:01.04 05:32.47     09:10:21.49 09:15:53.96
15th 129 Montclair  (L. Deupree) 05:32.60 10.2% 00:00.13 05:32.60     09:07:21.48 09:12:54.08
16th 139 Shipley  (J. Ryan) 05:32.67 10.3% 00:00.07 05:32.67     09:09:44.91 09:15:17.58
17th 145 Churchill A  (L. Wathieu) 05:35.02 11.0% 00:02.35 05:35.02     09:10:35.67 09:16:10.69
18th 125 Strath Haven  (D. Fekri) 05:35.58 11.2% 00:00.56 05:35.58     09:06:40.63 09:12:16.21
19th 134 Boys' Latin  (S. Jones) 05:38.37 12.1% 00:02.79 05:38.37     09:08:39.47 09:14:17.84
20th 127 Wakefield  (J. Palmer) 05:43.30 13.8% 00:04.93 05:43.30     09:06:58.30 09:12:41.60
21st 124 Oakcrest  (J. Ng) 05:49.56 15.9% 00:06.26 05:49.56     09:06:33.11 09:12:22.67
22nd 123 Upper Merion  (A. Chui) 05:49.59 15.9% 00:00.03 05:49.59     09:06:18.95 09:12:08.54
23rd 138 Concord  (J. Kuzo) 05:50.55 16.2% 00:00.96 05:50.55     09:09:30.65 09:15:21.20
24th 132 Westfield  (T. Orr) 05:51.04 16.3% 00:00.49 05:51.04     09:08:15.46 09:14:06.50
25th 133 Abington  (H. Mackenzie) 05:53.79 17.3% 00:02.75 05:53.79     09:08:27.10 09:14:20.89
26th 131 Germantown Academy  (A. Rai) 05:54.06 17.3% 00:00.27 05:54.06     09:08:00.15 09:13:54.21
27th 140 North Allegheny  (Z. Springer) 08:40.88 72.6% 02:46.82 08:40.88     09:09:56.94 09:18:37.82
Race 5a: Boys Junior Four Heat @ 09:27 AM
1st 165 St. Peters Prep  (C. Kuczynski) 04:51.74     04:51.74     09:27:29.28 09:32:21.02
2nd 178 Mathews  (P. Machen) 04:56.33 1.6% 00:04.59 04:56.33     09:30:33.41 09:35:29.74
3rd 163 Oakcrest  (M. Dragotto) 04:57.88 2.1% 00:01.55 04:57.88     09:26:36.06 09:31:33.94
4th 164 O'Connell  (A. Marrero) 04:59.04 2.5% 00:01.16 04:59.04     09:25:50.41 09:30:49.45
5th 174 Winter Park  (A. Cendan) 04:59.34 2.6% 00:00.30 04:59.34     09:28:55.76 09:33:55.10
6th 160 Kearny  (J. Grimm) 05:00.79 3.1% 00:01.45 05:00.79     09:25:27.92 09:30:28.71
7th 152 Christian Brothers  (J. Smallwood) 05:02.60 3.7% 00:01.81 05:02.60     09:29:10.29 09:34:12.89
8th 209 Radnor  (J. Palmer) 05:05.25 4.6% 00:02.65 05:05.25     09:37:44.05 09:42:49.30
9th 206 Ocean City  (N. Bromhead) 05:05.52 4.7% 00:00.27 05:05.52     09:38:46.95 09:43:52.47
10th 159 Don Bosco  (V. Ulizko) 05:05.72 4.8% 00:00.20 05:05.72     09:24:47.58 09:29:53.30
11th 155 St. Joseph Prep  (B. Spinelli) 05:05.92 4.9% 00:00.20 05:05.92     09:23:47.41 09:28:53.33
12th 157 Father Judge  (R. Hartman) 05:07.44 5.4% 00:01.52 05:07.44     09:24:33.58 09:29:41.02
13th 153 Edgewater  (J. Casha) 05:07.90 5.5% 00:00.46 05:07.90     09:23:18.16 09:28:26.06
14th 195 Brunswick  (R. Kingshott) 05:08.66 5.8% 00:00.76 05:08.66     09:33:10.42 09:38:19.08
15th 189 St. Paul's Schools  (R. Bond) 05:09.17 6.0% 00:00.51 05:09.17     09:31:31.80 09:36:40.97
16th 168 Blair  (E. Flora) 05:10.01 6.3% 00:00.84 05:10.01     09:28:22.64 09:33:32.65
17th 185 Fairfax  (D. Chang) 05:10.05 6.3% 00:00.04 05:10.05     09:30:50.92 09:36:00.97
18th 196 Lower Merion  (G. Lane) 05:10.85 6.6% 00:00.80 05:10.85     09:34:53.89 09:40:04.74
19th 215 Lake Brantley  (J. Passanisi) 05:10.91 6.6% 00:00.06 05:10.91     09:42:50.68 09:48:01.59
20th 167 Walter Johnson  (S. Lupo) 05:12.33 7.1% 00:01.42 05:12.33     09:26:58.40 09:32:10.73
21st 148 Montclair  (G. Rosenthal) 05:13.65 7.5% 00:01.32 05:13.65     09:21:53.29 09:27:06.94
22nd 202 DeMatha  (C. Ball) 05:14.46 7.8% 00:00.81 05:14.46     09:36:35.52 09:41:49.98
23rd 190 Gloucester  (R. Simpson) 05:16.84 8.6% 00:02.38 05:16.84     09:38:26.47 09:43:43.31
24th 194 Langley  (A. Kiess) 05:17.53 8.8% 00:00.69 05:17.53     09:34:44.28 09:40:01.81
25th 188 Lawrenceville  (D. Paasche) 05:18.33 9.1% 00:00.80 05:18.33     09:31:46.50 09:37:04.83
26th 213 Stone Bridge  (S. Suter) 05:19.03 9.4% 00:00.70 05:19.03     09:42:27.94 09:47:46.97
27th 175 Mainland  (Z. Ewing) 05:19.26 9.4% 00:00.23 05:19.26     09:29:32.33 09:34:51.59
28th 182 Our Lady of Lourdes  (E. Meier) 05:19.33 9.5% 00:00.07 05:19.33     09:31:01.73 09:36:21.06
29th 151 St. Albans  (A. Vallaster) 05:19.37 9.5% 00:00.04 05:19.37     09:22:59.12 09:28:18.49
30th 193 La Salle  (J. Zarkoski) 05:20.67 9.9% 00:01.30 05:20.67     09:32:54.75 09:38:15.42
31st 210 Belleville  (J. Padilla) 05:20.93 10.0% 00:00.26 05:20.93     09:42:03.23 09:47:24.16
32nd 197 FD Roosevelt  (Z. Whiteley) 05:21.24 10.1% 00:00.31 05:21.24     09:33:44.23 09:39:05.47
33rd 172 Springside Chestnut Hill  (A. Dragani) 05:21.75 10.3% 00:00.51 05:21.75     09:28:39.17 09:34:00.92
34th 170 Manhasset  (T. Panetta) 05:21.80 10.3% 00:00.05 05:21.80     09:26:12.00 09:31:33.80
35th 205 Peddie  (D. Chang) 05:22.08 10.4% 00:00.28 05:22.08     09:37:15.56 09:42:37.64
36th 171 Wilson  (L. Mendizabal) 05:23.29 10.8% 00:01.21 05:23.29     09:39:01.05 09:44:24.34
37th 180 Egg Harbor  (J. Barnes) 05:23.55 10.9% 00:00.26 05:23.55     09:30:53.55 09:36:17.10
38th 161 Chaminade  (C. Drummond) 05:23.81 11.0% 00:00.26 05:23.81     09:25:37.41 09:31:01.22
39th 154 Harriton  (K. Hendricks) 05:24.29 11.2% 00:00.48 05:24.29     09:24:01.05 09:29:25.34
40th 200 Hun  (W. Ruan) 05:25.07 11.4% 00:00.78 05:25.07     09:36:18.31 09:41:43.38
41st 176 Woodbridge  (A. Santana) 05:25.20 11.5% 00:00.13 05:25.20     09:29:48.20 09:35:13.40
42nd 187 Collingswood  (C. Kaiser) 05:26.38 11.9% 00:01.18 05:26.38     09:40:25.47 09:45:51.85
43rd 149 South County  (N. Needham) 05:26.60 11.9% 00:00.22 05:26.60     09:22:05.81 09:27:32.41
44th 179 Washington-Lee  (G. Janson) 05:26.72 12.0% 00:00.12 05:26.72     09:32:01.66 09:37:28.38
45th 177 North Allegheny  (B. Christie) 05:27.78 12.4% 00:01.06 05:27.78     09:39:48.30 09:45:16.08
46th 150 Moorestown  (C. Linn) 05:28.08 12.5% 00:00.30 05:28.08     09:22:25.15 09:27:53.23
47th 203 Fairfield Prep  (C. Specht) 05:29.51 12.9% 00:01.43 05:29.51     09:36:57.82 09:42:27.33
48th 166 W.T.Woodson  (A. Welenson) 05:30.98 13.5% 00:01.47 05:30.98     09:35:28.70 09:40:59.68
49th 207 Arlington  (J. Dittmann) 05:35.47 15.0% 00:04.49 05:35.47     09:39:23.98 09:44:59.45
50th 173 West Potomac  (W. Vago) 05:38.51 16.0% 00:03.04 05:38.51     09:30:17.36 09:35:55.87
51st 191 St. Augustine  (M. Palladino) 05:39.47 16.4% 00:00.96 05:39.47     09:32:44.82 09:38:24.29
52nd 183 Gunston  (J. Panor) 05:41.97 17.2% 00:02.50 05:41.97     09:32:22.65 09:38:04.62
53rd 181 Poughkeepsie  (J. Enciso) 05:42.28 17.3% 00:00.31 05:42.28     09:31:14.29 09:36:56.57
54th 212 Horace Mann  (R. Soodak) 05:42.58 17.4% 00:00.30 05:42.58     09:41:46.47 09:47:29.05
55th 208 Georgetown Day  (T. Mitra) 05:42.76 17.5% 00:00.18 05:42.76     09:39:12.68 09:44:55.44
56th 158 Bonner and Prendergast  (D. Dwyer) 05:50.88 20.3% 00:08.12 05:50.88     09:25:17.63 09:31:08.51
57th 169 Haddonfield  (A. Walters) 05:50.95 20.3% 00:00.07 05:50.95     09:27:15.00 09:33:05.95
58th 211 Teaneck  (D. Patino) 05:51.33 20.4% 00:00.38 05:51.33     09:40:52.84 09:46:44.17
59th 214 Bishop Ireton  (M. Morrison, Jr) 05:54.51 21.5% 00:03.18 05:54.51     09:42:17.42 09:48:11.93
60th 204 Mount Vernon  (J. Pena) 06:02.03 24.1% 00:07.52 06:02.03     09:38:08.52 09:44:10.55
61st 201 Holy Spirit  (S. Brown) 06:23.84 31.6% 00:21.81 06:23.84     09:36:40.33 09:43:04.17
198 Cedar Creek  (M. Baldwin Jr.) Scratch              
Race 6a: Girls Junior Four Heat @ 09:52 AM
1st 221 Branksome Hall  (I. Ruby-Hill) 05:29.64     05:29.64     09:51:04.58 09:56:34.22
2nd 235 Bonner and Prendergast  (M. Giovagnoli) 05:32.92 1.0% 00:03.28 05:32.92     09:55:54.94 10:01:27.86
3rd 223 Egg Harbor  (R. Suthard) 05:34.10 1.4% 00:01.18 05:34.10     09:51:23.83 09:56:57.93
4th 227 Kearny  (C. Luz) 05:35.23 1.7% 00:01.13 05:35.23     09:51:41.95 09:57:17.18
5th 232 Shipley  (L. Semerjian) 05:37.96 2.5% 00:02.73 05:37.96     09:53:51.34 09:59:29.30
6th 222 Nutley  (M. Fernandez) 05:38.61 2.7% 00:00.65 05:38.61     09:51:12.38 09:56:50.99
7th 247 Hun  (A. Natale) 05:39.43 3.0% 00:00.82 05:39.43     09:59:46.75 10:05:26.18
8th 256 Montclair  (J. Silver) 05:42.13 3.8% 00:02.70 05:42.13     10:01:56.32 10:07:38.45
9th 224 Haddonfield  (K. Wilkinson) 05:46.10 5.0% 00:03.97 05:46.10     09:51:27.78 09:57:13.88
10th 226 Belleville  (K. Luna) 05:47.75 5.5% 00:01.65 05:47.75     09:52:05.27 09:57:53.02
11th 253 Arlington  (D. Anderson) 05:48.07 5.6% 00:00.32 05:48.07     10:00:59.26 10:06:47.33
12th 244 North Allegheny  (L. Schweiger) 05:50.59 6.4% 00:02.52 05:50.59     09:58:24.30 10:04:14.89
13th 278 Agnes Irwin  (E. Miller) 05:51.01 6.5% 00:00.42 05:51.01     10:06:45.99 10:12:37.00
14th 218 Harriton  (S. Jenssen) 05:51.83 6.7% 00:00.82 05:51.83     09:50:26.62 09:56:18.45
15th 246 Peddie  (A. Papanicolaou) 05:54.06 7.4% 00:02.23 05:54.06     09:59:01.43 10:04:55.49
16th 261 Our Lady of Lourdes  (C. Darling) 05:54.16 7.4% 00:00.10 05:54.16     10:03:17.75 10:09:11.91
17th 252 Lake Brantley  (S. Nelson) 05:55.04 7.7% 00:00.88 05:55.04     10:00:41.74 10:06:36.78
18th 279 Eustace A  (F. Decroocq) 05:55.21 7.8% 00:00.17 05:55.21     10:08:35.68 10:14:30.89
19th 258 Radnor  (S. Kallick) 05:55.24 7.8% 00:00.03 05:55.24     10:01:20.07 10:07:15.31
20th 251 Lower Merion  (L. Ochroch) 05:56.00 8.0% 00:00.76 05:56.00     10:00:07.23 10:06:03.23
21st 220 Merion Mercy  (R. Craig) 05:57.19 8.4% 00:01.19 05:57.19     09:50:48.11 09:56:45.30
22nd 267 West Potomac  (S. Murphy) 05:57.57 8.5% 00:00.38 05:57.57     10:04:24.06 10:10:21.63
23rd 268 Wilson  (M. Ciszewski) 05:57.85 8.6% 00:00.28 05:57.85     10:05:34.71 10:11:32.56
24th 237 Masterman  (M. Cosgrove) 05:59.93 9.2% 00:02.08 05:59.93     09:56:12.19 10:02:12.12
25th 239 Fairfax  (S. Spruck) 06:00.74 9.4% 00:00.81 06:00.74     09:56:37.57 10:02:38.31
26th 228 Mount Saint Joseph  (B. McGirr) 06:01.19 9.6% 00:00.45 06:01.19     09:52:23.49 09:58:24.68
27th 260 TC Williams A  (M. Betances-Koegle) 06:01.53 9.7% 00:00.34 06:01.53     10:02:36.13 10:08:37.66
28th 238 Mainland  (A. Beattie) 06:01.60 9.7% 00:00.07 06:01.60     09:56:24.36 10:02:25.96
29th 254 Our Lady of Mercy NY  (L. Garretson) 06:02.15 9.9% 00:00.55 06:02.15     10:01:36.29 10:07:38.44
30th 262 Germantown Academy  (E. Ho) 06:02.21 9.9% 00:00.06 06:02.21     10:02:54.64 10:08:56.85
31st 245 W.T.Woodson  (P. Solell) 06:02.35 9.9% 00:00.14 06:02.35     10:00:30.63 10:06:32.98
32nd 269 Episcopal - Virginia  (A. Walton) 06:02.36 9.9% 00:00.01 06:02.36     10:05:10.83 10:11:13.19
33rd 272 Oakton  (A. Mehdi) 06:06.16 11.1% 00:03.80 06:06.16     10:06:12.13 10:12:18.29
34th 229 National Cathedral  (N. Belt) 06:06.23 11.1% 00:00.07 06:06.23     09:52:09.51 09:58:15.74
35th 264 Holy Spirit  (M. Hardiman) 06:07.05 11.3% 00:00.82 06:07.05     10:03:20.58 10:09:27.63
36th 225 Walter Johnson  (A. Byrnes) 06:07.15 11.4% 00:00.10 06:07.15     09:52:36.78 09:58:43.93
37th 257 St. John the Baptist  (S. Doyle) 06:07.61 11.5% 00:00.46 06:07.61     10:02:20.64 10:08:28.25
38th 241 Yorktown  (A. Scott) 06:09.41 12.1% 00:01.80 06:09.41     09:58:00.66 10:04:10.07
39th 277 Atlantic City  (E. Cunningham) 06:10.43 12.4% 00:01.02 06:10.43     10:09:21.74 10:15:32.17
40th 242 Moorestown  (A. Caffrey) 06:12.07 12.9% 00:01.64 06:12.07     09:57:57.80 10:04:09.87
41st 243 Notre Dame Prep  (S. Eger) 06:12.19 12.9% 00:00.12 06:12.19     09:58:29.06 10:04:41.25
42nd 240 Baldwin  (N. Schork) 06:13.65 13.4% 00:01.46 06:13.65     09:56:42.85 10:02:56.50
43rd 276 Holton-Arms  (E. Smith) 06:14.97 13.8% 00:01.32 06:14.97     10:09:11.46 10:15:26.43
44th 275 Cedar Creek  (P. McColgan) 06:16.20 14.1% 00:01.23 06:16.20     10:09:05.14 10:15:21.34
45th 266 FD Roosevelt  (B. Burkhardt) 06:16.62 14.3% 00:00.42 06:16.62     10:05:14.09 10:11:30.71
46th 273 Woodbridge  (L. nunn) 06:16.79 14.3% 00:00.17 06:16.79     10:09:44.46 10:16:01.25
47th 270 Absegami  (L. SAWYER) 06:18.54 14.8% 00:01.75 06:18.54     10:05:58.53 10:12:17.07
48th 271 Rumson-Fair Haven (RFH)  (L. Tapke) 06:18.94 15.0% 00:00.40 06:18.94     10:08:15.63 10:14:34.57
49th 259 Langley  (J. Knepper) 06:21.29 15.7% 00:02.35 06:21.29     10:03:03.41 10:09:24.70
50th 263 Roland Park  (D. Lowitt) 06:21.59 15.8% 00:00.30 06:21.59     10:03:36.63 10:09:58.22
51st 236 Academy of Notre Dame  (J. Gallagher) 06:21.61 15.8% 00:00.02 06:21.61     09:55:47.55 10:02:09.16
52nd 234 Jeb Stuart A  (M. Smith) 06:26.63 17.3% 00:05.02 06:26.63     09:57:23.78 10:03:50.41
53rd 230 Teaneck  (M. Lefkowitz) 06:28.81 17.9% 00:02.18 06:28.81     09:53:23.95 09:59:52.76
54th 231 Upper Merion  (J. Resendiz) 06:29.71 18.2% 00:00.90 06:29.71     09:55:23.14 10:01:52.85
55th 274 Acad of Holy Cross  (M. Liotta) 06:31.17 18.7% 00:01.46 06:31.17     10:06:27.11 10:12:58.28
56th 265 Mount Vernon  (M. Reynolds) 06:35.91 20.1% 00:04.74 06:35.91     10:03:51.22 10:10:27.13
57th 233 Our Lady of Mercy NJ  (M. Porcaro) 06:37.23 20.5% 00:01.32 06:37.23     09:53:37.07 10:00:14.30
58th 248 Ridgewood  (C. Tedeschi) 06:44.96 22.8% 00:07.73 06:44.96     09:59:31.25 10:06:16.21
59th 250 West Springfield  (G. Terry) 06:45.59 23.0% 00:00.63 06:45.59     10:00:27.31 10:07:12.90
219 Episcopal Academy PA  (C. Jacoby) Scratch              
249 Lawrenceville  (A. Pallat) Scratch              
255 Spackenkill  (K. Kowalski) Scratch              
Race 7a: Boys Freshman 4x Heat @ 10:15 AM
1st 282 Saratoga  (C. KENISON) 04:52.11     04:52.11     10:19:14.13 10:24:06.24
2nd 281 Roman Catholic  (A. Panchella) 04:58.57 2.2% 00:06.46 04:58.57     10:19:06.79 10:24:05.36
3rd 294 Ridgewood  (W. Creedon) 05:03.39 3.9% 00:04.82 05:03.39     10:22:37.48 10:27:40.87
4th 296 Conestoga  (T. MCGOVERN) 05:03.59 3.9% 00:00.20 05:03.59     10:23:05.92 10:28:09.51
5th 286 Don Bosco  (B. Caltavuturo) 05:05.59 4.6% 00:02.00 05:05.59     10:20:33.80 10:25:39.39
6th 298 Episcopal  Dallas  (J. Hamid-Khani) 05:07.33 5.2% 00:01.74 05:07.33     10:23:20.64 10:28:27.97
7th 290 Poughkeepsie  (J. Enciso) 05:13.20 7.2% 00:05.87 05:13.20     10:21:57.14 10:27:10.34
8th 291 Malvern Prep  (T. Legner) 05:17.07 8.5% 00:03.87 05:17.07     10:21:56.00 10:27:13.07
9th 297 Shaker  (c. connolly) 05:21.28 10.0% 00:04.21 05:21.28     10:23:15.53 10:28:36.81
10th 283 Montclair  (B. Lewis) 05:21.38 10.0% 00:00.10 05:21.38     10:19:36.56 10:24:57.94
11th 289 Leonia  (R. Castro) 05:26.79 11.9% 00:05.41 05:26.79     10:21:07.34 10:26:34.13
12th 284 St. Joseph Prep  (J. MCFADDEN) 05:33.11 14.0% 00:06.32 05:33.11     10:19:58.57 10:25:31.68
13th 292 Teaneck  (C. Lee) 05:33.13 14.0% 00:00.02 05:33.13     10:22:16.54 10:27:49.67
14th 293 Mathews  (L. South) 05:42.48 17.2% 00:09.35 05:42.48     10:22:30.03 10:28:12.51
15th 287 Westfield  (W. HARMER) 05:47.31 18.9% 00:04.83 05:47.31     10:20:49.01 10:26:36.32
16th 285 North Allegheny  (J. Urich) 05:51.10 20.2% 00:03.79 05:51.10     10:20:11.25 10:26:02.35
17th 295 Germantown Academy  (J. Taggart) 05:56.70 22.1% 00:05.60 05:56.70     10:22:50.97 10:28:47.67
18th 288 Holy Spirit  (C. Dzialo) 05:59.17 23.0% 00:02.47 05:59.17     10:21:06.88 10:27:06.05
Race 8a: Girls Freshman 4x Heat @ 10:25 AM
1st 301 Saratoga  (S. Christiansen) 05:36.21     05:36.21     10:27:41.24 10:33:17.45
2nd 302 Conestoga  (C. Gosnear) 05:44.79 2.6% 00:08.58 05:44.79     10:27:58.46 10:33:43.25
3rd 313 Poughkeepsie  (A. O'Shea) 05:47.47 3.3% 00:02.68 05:47.47     10:31:01.42 10:36:48.89
4th 304 Strath Haven  (J. Forbes) 05:50.14 4.1% 00:02.67 05:50.14     10:28:11.03 10:34:01.17
5th 309 Germantown Academy  (K. Aemisegger) 05:54.83 5.5% 00:04.69 05:54.83     10:29:13.10 10:35:07.93
6th 303 Ursuline  (J. Wedell) 05:55.38 5.7% 00:00.55 05:55.38     10:27:59.61 10:33:54.99
7th 308 Ridgewood  (C. Lampone) 05:56.16 5.9% 00:00.78 05:56.16     10:29:33.31 10:35:29.47
8th 307 Montclair  (N. Burton) 05:56.35 6.0% 00:00.19 05:56.35     10:28:34.38 10:34:30.73
9th 311 Springside Chestnut Hill  (A. Schwartz) 05:59.30 6.9% 00:02.95 05:59.30     10:30:32.07 10:36:31.37
10th 316 Shaker  (M. Gassett) 06:02.13 7.7% 00:02.83 06:02.13     10:32:08.24 10:38:10.37
11th 315 Leonia  (G. Capote) 06:08.27 9.5% 00:06.14 06:08.27     10:31:30.28 10:37:38.55
12th 305 Holy Spirit  (K. Owen) 06:10.72 10.3% 00:02.45 06:10.72     10:28:21.97 10:34:32.69
13th 306 Academy of Notre Dame  (J. Tomkiewicz) 06:16.52 12.0% 00:05.80 06:16.52     10:29:08.95 10:35:25.47
14th 317 Westfield  (J. Simpson) 06:23.11 13.9% 00:06.59 06:23.11     10:32:40.61 10:39:03.72
15th 310 Penn Charter A  (G. Kim) 06:33.06 16.9% 00:09.95 06:33.06     10:30:14.52 10:36:47.58
16th 312 Agnes Irwin  (A. Jagasia) 06:37.68 18.3% 00:04.62 06:37.68     10:30:51.16 10:37:28.84
17th 314 Teaneck  (J. Woudenberg) 07:07.26 27.1% 00:29.58 07:07.26     10:31:52.05 10:38:59.31
Race 9a: Girls Ltwt Double Heat @ 10:34 AM
1st 328 Ridgewood  (S. Noel) 05:43.11     05:43.11     10:36:27.94 10:42:11.05
2nd 323 Conestoga  (E. Ryle) 05:48.75 1.6% 00:05.64 05:48.75     10:35:42.08 10:41:30.83
3rd 333 Episcopal  Dallas  (E. Jenevein) 05:49.19 1.8% 00:00.44 05:49.19     10:37:23.22 10:43:12.41
4th 326 E.L. Crossley  (S. Luttjehuizen) 05:49.97 2.0% 00:00.78 05:49.97     10:36:05.29 10:41:55.26
5th 336 North Allegheny  (H. Ott) 05:50.57 2.2% 00:00.60 05:50.57     10:37:35.33 10:43:25.90
6th 339 Saint Paul  (C. Pozzobon) 05:52.39 2.7% 00:01.82 05:52.39     10:38:44.52 10:44:36.91
7th 332 Nyack  (M. Vermazen) 05:54.02 3.2% 00:01.63 05:54.02     10:37:00.63 10:42:54.65
8th 324 Haddon Twp  (K. Watson) 05:54.41 3.3% 00:00.39 05:54.41     10:35:57.34 10:41:51.75
9th 338 North Catholic  (C. Sahr) 05:57.84 4.3% 00:03.43 05:57.84     10:37:56.91 10:43:54.75
10th 331 Academy of Notre Dame  (E. Biancaniello) 05:59.46 4.8% 00:01.62 05:59.46     10:37:09.85 10:43:09.31
11th 329 Springside Chestnut Hill  (A. Canning) 05:59.91 4.9% 00:00.45 05:59.91     10:36:42.26 10:42:42.17
12th 325 Westfield  (K. Eliades) 06:02.15 5.5% 00:02.24 06:02.15     10:36:00.51 10:42:02.66
13th 320 Western Albermarle  (E. Heald) 06:02.79 5.7% 00:00.64 06:02.79     10:35:28.65 10:41:31.44
14th 330 Strath Haven  (S. Belanger) 06:06.17 6.7% 00:03.38 06:06.17     10:36:54.03 10:43:00.20
15th 322 Poughkeepsie  (B. Schneck) 06:07.34 7.1% 00:01.17 06:07.34     10:35:34.54 10:41:41.88
16th 334 Riverview  (H. Reynolds) 06:08.30 7.3% 00:00.96 06:08.30     10:37:24.12 10:43:32.42
17th 321 Baldwin  (S. Dewey) 06:15.96 9.6% 00:07.66 06:15.96     10:35:20.48 10:41:36.44
18th 337 Sacred Heart A  (A. Gargano) 06:28.54 13.2% 00:12.58 06:28.54     10:38:30.91 10:44:59.45
19th 327 Penn Charter  (L. Gendler) 06:30.64 13.9% 00:02.10 06:30.64     10:36:21.21 10:42:51.85
20th 335 Agnes Irwin  (J. Minker) 06:35.09 15.1% 00:04.45 06:35.09     10:37:55.40 10:44:30.49
Race 10a: Boys Ltwt Double Heat @ 10:44 AM
1st 343 Malvern Prep  (J. McManus) 05:02.26     05:02.26     10:40:25.52 10:45:27.78
2nd 346 Conestoga  (N. Carlson) 05:09.87 2.5% 00:07.61 05:09.87     10:40:54.19 10:46:04.06
3rd 361 Episcopal Academy PA  (P. Bernhardt) 05:09.94 2.5% 00:00.07 05:09.94     10:43:27.38 10:48:37.32
4th 348 Ridgewood  (E. Prettyman) 05:10.12 2.6% 00:00.18 05:10.12     10:41:10.55 10:46:20.67
5th 355 Bonner and Prendergast  (D. McCreavy) 05:12.38 3.3% 00:02.26 05:12.38     10:42:21.65 10:47:34.03
6th 344 Montclair  (T. Cahill) 05:12.93 3.5% 00:00.55 05:12.93     10:40:31.58 10:45:44.51
7th 345 Roman Catholic  (J. Walker) 05:13.04 3.6% 00:00.11 05:13.04     10:40:44.96 10:45:58.00
8th 359 E.L. Crossley  (B. Temptest) 05:14.16 3.9% 00:01.12 05:14.16     10:42:49.68 10:48:03.84
9th 358 North Allegheny  (J. Kim) 05:15.97 4.5% 00:01.81 05:15.97     10:42:36.24 10:47:52.21
10th 342 St. Joseph Prep  (M. Connolly) 05:18.05 5.2% 00:02.08 05:18.05     10:40:20.32 10:45:38.37
11th 362 Germantown Friends  (E. Genyk) 05:19.73 5.8% 00:01.68 05:19.73     10:44:08.80 10:49:28.53
12th 352 Ridley  (J. Serrano) 05:22.63 6.7% 00:02.90 05:22.63     10:42:09.54 10:47:32.17
13th 360 Riverview  (R. Welsh) 05:28.63 8.7% 00:06.00 05:28.63     10:43:14.37 10:48:43.00
14th 364 Don Bosco  (J. Perez) 05:33.78 10.4% 00:05.15 05:33.78     10:44:34.32 10:50:08.10
15th 356 St. Joseph  (C. Ambrico) 05:43.32 13.6% 00:09.54 05:43.32     10:42:23.94 10:48:07.26
16th 350 St. Peters Prep  (O. Lynskey) 05:53.61 17.0% 00:10.29 05:53.61     10:41:56.25 10:47:49.86
17th 349 Augustine  (A. Nachbur) 05:54.11 17.2% 00:00.50 05:54.11     10:41:44.32 10:47:38.43
18th 363 Springside Chestnut Hill  (W. Tasman) 05:55.44 17.6% 00:01.33 05:55.44     10:43:54.03 10:49:49.47
19th 347 Christian Brothers  (D. Santos) 05:55.67 17.7% 00:00.23 05:55.67     10:41:32.65 10:47:28.32
20th 354 Collingswood  (C. Burnham) 06:10.27 22.5% 00:14.60 06:10.27     10:43:46.88 10:49:57.15
21st 351 Jeb Stuart  (E. Finley) 06:10.74 22.7% 00:00.47 06:10.74     10:42:18.49 10:48:29.23
353 Spring Hill Waldorf  (d. conway) Scratch              
357 Boys' Latin  (K. Bolden) Scratch              
Race 11a: Girls Junior Eight Heat @ 10:55 AM
1st 369 Branksome Hall  (R. Singer) 05:04.32     05:04.32     10:52:13.96 10:57:18.28
2nd 394 Mainland  (J. Byrnes) 05:06.74 0.8% 00:02.42 05:06.74     10:59:53.89 11:05:00.63
3rd 378 Shaker  (G. Geraghty) 05:09.26 1.6% 00:02.52 05:09.26     11:10:04.10 11:15:13.36
4th 404 Lake Brantley  (R. Stein) 05:09.30 1.6% 00:00.04 05:09.30     11:03:06.51 11:08:15.81
5th 414 Oakcrest  (J. Lindsay) 05:09.57 1.7% 00:00.27 05:09.57     11:04:24.67 11:09:34.24
6th 367 Montclair  (D. Van Winden) 05:09.96 1.9% 00:00.39 05:09.96     10:51:57.11 10:57:07.07
7th 370 Holy Spirit  (B. Stone) 05:10.73 2.1% 00:00.77 05:10.73     10:52:22.71 10:57:33.44
8th 380 Walt Whitman  (M. Whiteman) 05:14.06 3.2% 00:03.33 05:14.06     10:55:38.35 11:00:52.41
9th 376 Niskayuna  (A. Helenek) 05:14.33 3.3% 00:00.27 05:14.33     11:04:50.94 11:10:05.27
10th 372 Merion Mercy  (C. Nunno) 05:15.08 3.5% 00:00.75 05:15.08     10:52:59.88 10:58:14.96
11th 368 Mount Saint Joseph  (C. Carbone) 05:16.43 4.0% 00:01.35 05:16.43     10:52:06.33 10:57:22.76
12th 397 Bethesda Chevy Chase  (L. Emery) 05:18.26 4.6% 00:01.83 05:18.26     11:00:09.51 11:05:27.77
13th 371 Radnor  (C. Foley) 05:19.02 4.8% 00:00.76 05:19.02     10:52:44.19 10:58:03.21
14th 413 Ridgewood  (J. Hefferon) 05:19.42 5.0% 00:00.40 05:19.42     11:12:24.52 11:17:43.94
15th 374 Owen J Roberts  (R. Bennett) 05:19.64 5.0% 00:00.22 05:19.64     10:53:18.45 10:58:38.09
16th 386 Blair  (H. Klein) 05:20.61 5.4% 00:00.97 05:20.61     10:57:15.70 11:02:36.31
17th 385 W.T.Woodson  (K. Wahlbeck) 05:21.16 5.5% 00:00.55 05:21.16     10:55:30.77 11:00:51.93
18th 375 Lawrenceville  (A. Lazarus) 05:27.06 7.5% 00:05.90 05:27.06     10:53:22.57 10:58:49.63
19th 392 Manhasset  (E. Goodwin) 05:27.20 7.5% 00:00.14 05:27.20     11:13:02.91 11:18:30.11
20th 398 Georgetown Visitation  (K. Mays) 05:28.54 8.0% 00:01.34 05:28.54     10:59:21.14 11:04:49.68
21st 393 Egg Harbor  (N. DiPietro) 05:28.70 8.0% 00:00.16 05:28.70     11:00:42.03 11:06:10.73
22nd 409 West Springfield  (S. Davis) 05:30.03 8.4% 00:01.33 05:30.03     11:04:42.76 11:10:12.79
23rd 407 Jefferson  (A. Herbst) 05:30.78 8.7% 00:00.75 05:30.78     11:03:49.16 11:09:19.94
24th 391 Atlantic City  (M. Guyon) 05:31.07 8.8% 00:00.29 05:31.07     10:59:03.00 11:04:34.07
25th 400 Nutley  (J. Padilla) 05:32.67 9.3% 00:01.60 05:32.67     11:02:31.06 11:08:03.73
26th 408 Germantown Academy  (K. Nunes) 05:34.34 9.9% 00:01.67 05:34.34     11:04:02.50 11:09:36.84
27th 390 Moorestown  (S. Gluck) 05:36.17 10.5% 00:01.83 05:36.17     10:57:57.89 11:03:34.06
28th 373 James Madison  (J. White) 05:36.81 10.7% 00:00.64 05:36.81     11:08:23.76 11:14:00.57
29th 382 Absegami  (B. Peabody) 05:38.62 11.3% 00:01.81 05:38.62     10:54:52.10 11:00:30.72
30th 399 Kearny  (S. Magee) 05:39.17 11.5% 00:00.55 05:39.17     11:01:24.41 11:07:03.58
31st 379 Arlington  (P. Foti) 05:39.65 11.6% 00:00.48 05:39.65     11:09:51.76 11:15:31.41
32nd 388 Hylton  (M. DeFerrari) 05:40.26 11.8% 00:00.61 05:40.26     10:56:32.86 11:02:13.12
33rd 395 South County  (S. Durband) 05:40.96 12.0% 00:00.70 05:40.96     10:59:23.57 11:05:04.53
34th 383 Belleville  (E. Tello) 05:42.26 12.5% 00:01.30 05:42.26     10:58:41.35 11:04:23.61
35th 384 Walter Johnson  (A. Phelps) 05:42.55 12.6% 00:00.29 05:42.55     10:55:21.47 11:01:04.02
36th 389 Haddonfield  (E. Butler Basner) 05:42.61 12.6% 00:00.06 05:42.61     10:56:15.44 11:01:58.05
37th 410 Harriton  (J. Glazer) 05:44.43 13.2% 00:01.82 05:44.43     11:08:02.16 11:13:46.59
38th 405 St. John's College  (Q. Hudson) 05:47.35 14.1% 00:02.92 05:47.35     11:03:23.60 11:09:10.95
39th 402 St. Andrews  (E. Dworkin) 05:47.70 14.3% 00:00.35 05:47.70     11:14:01.45 11:19:49.15
40th 406 Mount Vernon  (H. Powell) 05:49.12 14.7% 00:01.42 05:49.12     11:03:28.94 11:09:18.06
41st 396 Archbishop Carroll  (F. Rymal) 05:56.12 17.0% 00:07.00 05:56.12     11:01:08.51 11:07:04.63
42nd 403 Holton-Arms  (S. Mills) 06:03.46 19.4% 00:07.34 06:03.46     11:02:58.49 11:09:01.95
43rd 387 Upper Merion  (M. Rodriguez) 06:05.04 20.0% 00:01.58 06:05.04     10:55:16.95 11:01:21.99
44th 377 Vineland  (B. Malench) 06:06.65 20.5% 00:01.61 06:06.65     11:09:16.60 11:15:23.25
45th 381 St. John the Baptist  (M. Rao) 06:17.12 23.9% 00:10.47 06:17.12     10:54:29.75 11:00:46.87
46th 401 Wakefield  (M. Reavis) 06:24.75 26.4% 00:07.63 06:24.75     11:02:13.26 11:08:38.01
Race 12a: Boys Junior Eight Heat @ 11:15 AM
1st 425 Montclair  (J. Michalitsianos) 04:30.01     04:30.01     11:20:23.54 11:24:53.55
2nd 417 St. Joseph Prep  (D. Lamb) 04:30.23 0.1% 00:00.22 04:30.23     11:18:55.61 11:23:25.84
3rd 422 Gonzaga  (M. Nogay) 04:31.57 0.6% 00:01.34 04:31.57     11:19:51.55 11:24:23.12
4th 464 W.T.Woodson  (G. Bishop) 04:33.58 1.3% 00:02.01 04:33.58     11:34:23.15 11:38:56.73
5th 426 Holy Spirit  (B. Hanson) 04:34.25 1.6% 00:00.67 04:34.25     11:21:01.72 11:25:35.97
6th 436 Schreiber  (B. Schor) 04:36.28 2.3% 00:02.03 04:36.28     11:27:30.82 11:32:07.10
7th 442 TC Williams  (b. blakeslee) 04:37.13 2.6% 00:00.85 04:37.13     11:23:31.70 11:28:08.83
8th 421 Manhasset  (D. DePietro) 04:38.07 3.0% 00:00.94 04:38.07     11:24:40.83 11:29:18.90
9th 429 Jefferson  (L. Jelenak) 04:39.83 3.6% 00:01.76 04:39.83     11:21:27.84 11:26:07.67
10th 419 St. Augustine  (E. Jones) 04:40.65 3.9% 00:00.82 04:40.65     11:19:21.14 11:24:01.79
11th 444 Haddonfield  (P. Hurd) 04:41.44 4.2% 00:00.79 04:41.44     11:23:49.56 11:28:31.00
12th 446 Ridley  (T. Warren) 04:42.35 4.6% 00:00.91 04:42.35     11:24:19.42 11:29:01.77
13th 424 Chaminade  (D. Berdel) 04:44.29 5.3% 00:01.94 04:44.29     11:20:30.41 11:25:14.70
14th 423 Christian Brothers  (K. Hayes) 04:44.48 5.4% 00:00.19 04:44.48     11:25:39.10 11:30:23.58
15th 427 Fairfield Prep  (S. Ghavidel) 04:45.68 5.8% 00:01.20 04:45.68     11:20:55.55 11:25:41.23
16th 450 Oakton  (S. Childs) 04:46.47 6.1% 00:00.79 04:46.47     11:26:30.74 11:31:17.21
17th 430 La Salle  (H. Dittrich) 04:48.94 7.0% 00:02.47 04:48.94     11:22:07.59 11:26:56.53
18th 420 Egg Harbor  (R. Rimmele) 04:49.70 7.3% 00:00.76 04:49.70     11:19:13.75 11:24:03.45
19th 447 Yorktown  (J. Schneider) 04:49.81 7.3% 00:00.11 04:49.81     11:24:22.96 11:29:12.77
20th 452 Lawrenceville  (M. Scerbo) 04:50.24 7.5% 00:00.43 04:50.24     11:27:02.43 11:31:52.67
21st 428 Mainland  (J. Troiano) 04:50.25 7.5% 00:00.01 04:50.25     11:21:33.16 11:26:23.41
22nd 437 St. Peters Prep  (C. Gelson) 04:53.19 8.6% 00:02.94 04:53.19     11:27:10.68 11:32:03.87
23rd 449 St. Andrews  (B. Cobb) 04:54.00 8.9% 00:00.81 04:54.00     11:30:09.96 11:35:03.96
24th 435 Great Bridge  (G. Whitescarver) 04:54.39 9.0% 00:00.39 04:54.39     11:27:42.53 11:32:36.92
25th 438 Walt Whitman  (J. Andonov) 04:55.70 9.5% 00:01.31 04:55.70     11:28:51.44 11:33:47.14
26th 466 Haverford  (J. Pechet) 04:56.03 9.6% 00:00.33 04:56.03     11:34:39.51 11:39:35.54
27th 456 Don Bosco  (J. Mosca) 04:57.64 10.2% 00:01.61 04:57.64     11:29:17.60 11:34:15.24
28th 458 Lake Braddock  (A. King) 04:58.78 10.7% 00:01.14 04:58.78     11:30:23.61 11:35:22.39
29th 465 Kearny  (B. Carbajal) 05:01.64 11.7% 00:02.86 05:01.64     11:34:35.77 11:39:37.41
30th 432 Belleville  (K. Aponte) 05:02.04 11.9% 00:00.40 05:02.04     11:22:43.59 11:27:45.63
31st 451 FD Roosevelt  (G. Burnett) 05:03.08 12.2% 00:01.04 05:03.08     11:31:33.17 11:36:36.25
32nd 441 Nutley  (M. Basile) 05:03.47 12.4% 00:00.39 05:03.47     11:28:19.62 11:33:23.09
33rd 462 Absegami  (D. Delgado) 05:04.67 12.8% 00:01.20 05:04.67     11:33:45.10 11:38:49.77
34th 434 O'Connell  (M. Mun) 05:06.43 13.5% 00:01.76 05:06.43     11:23:08.04 11:28:14.47
35th 463 Harriton  (S. Van Wieren) 05:08.75 14.3% 00:02.32 05:08.75     11:34:01.56 11:39:10.31
36th 459 Lower Merion  (J. Scott) 05:10.20 14.9% 00:01.45 05:10.20     11:32:57.46 11:38:07.66
37th 455 Ridgewood  (B. Flood) 05:12.14 15.6% 00:01.94 05:12.14     11:32:31.10 11:37:43.24
38th 469 St. Benedict's  (A. Altamirano) 05:13.75 16.2% 00:01.61 05:13.75     11:35:56.42 11:41:10.17
39th 445 James Madison  (J. Fox) 05:15.15 16.7% 00:01.40 05:15.15     11:31:07.62 11:36:22.77
40th 468 Hun  (M. Neubert) 05:16.48 17.2% 00:01.33 05:16.48     11:35:42.41 11:40:58.89
41st 460 St. John's College  (B. Petrizzo) 05:17.15 17.5% 00:00.67 05:17.15     11:31:45.34 11:37:02.49
42nd 443 West Springfield  (J. champion) 05:17.94 17.8% 00:00.79 05:17.94     11:26:47.92 11:32:05.86
43rd 467 Atlantic City  (K. Ruiz) 05:18.56 18.0% 00:00.62 05:18.56     11:35:19.33 11:40:37.89
44th 433 Fordham Prep  (j. dougherty) 05:28.10 21.5% 00:09.54 05:28.10     11:21:59.07 11:27:27.17
45th 461 Walter Johnson  (J. Walter) 05:34.58 23.9% 00:06.48 05:34.58     11:33:21.93 11:38:56.51
46th 431 Woodbridge  (J. Flaherty) 05:38.92 25.5% 00:04.34 05:38.92     11:25:16.22 11:30:55.14
47th 453 Wakefield  (A. Jump) 05:49.05 29.3% 00:10.13 05:49.05     11:30:38.37 11:36:27.42
48th 448 St. John the Baptist  (C. Skurka) 05:58.90 32.9% 00:09.85 05:58.90     11:25:39.56 11:31:38.46
457 Episcopal Academy PA  (M. Davis) Scratch              
Race 13a: Boys Junior Quad Heat @ 11:34 AM
1st 474 Saratoga  (C. Yepsen) 04:45.33     04:45.33     11:47:25.16 11:52:10.49
2nd 479 Episcopal  Dallas  (J. Jordaan) 04:46.90 0.6% 00:01.57 04:46.90     11:48:03.24 11:52:50.14
3rd 498 E.L. Crossley  (P. Epp) 04:47.23 0.7% 00:00.33 04:47.23     11:51:53.16 11:56:40.39
4th 475 St. Joseph Prep  (D. McHale) 04:49.84 1.6% 00:02.61 04:49.84     11:47:30.23 11:52:20.07
5th 472 Roman Catholic  (W. Cuadrado) 04:51.15 2.0% 00:01.31 04:51.15     11:46:26.88 11:51:18.03
6th 480 North Allegheny  (A. Ridenour) 04:52.67 2.6% 00:01.52 04:52.67     11:48:15.93 11:53:08.60
7th 476 Haverford  (G. Kirwan) 04:55.26 3.5% 00:02.59 04:55.26     11:47:41.73 11:52:36.99
8th 473 Conestoga  (A. Lanahan) 04:59.62 5.0% 00:04.36 04:59.62     11:46:51.37 11:51:50.99
9th 487 Haddon Twp  (T. Kao) 05:00.61 5.4% 00:00.99 05:00.61     11:49:27.67 11:54:28.28
10th 483 Shaker  (M. Dunsker) 05:01.25 5.6% 00:00.64 05:01.25     11:48:37.58 11:53:38.83
11th 490 Shipley  (H. Goodhart) 05:01.89 5.8% 00:00.64 05:01.89     11:50:14.31 11:55:16.20
12th 481 Montclair  (E. St. John) 05:04.33 6.7% 00:02.44 05:04.33     11:48:15.54 11:53:19.87
13th 484 Upper Dublin  (B. Scherpbier) 05:06.61 7.5% 00:02.28 05:06.61     11:48:47.53 11:53:54.14
14th 497 Don Bosco  (T. Biby) 05:07.01 7.6% 00:00.40 05:07.01     11:51:26.56 11:56:33.57
15th 492 Western Albermarle  (C. Bright) 05:07.44 7.7% 00:00.43 05:07.44     11:50:53.44 11:56:00.88
16th 482 Hylton  (J. Henry) 05:08.10 8.0% 00:00.66 05:08.10     11:48:32.86 11:53:40.96
17th 495 Germantown Academy  (E. Schoenberg) 05:08.71 8.2% 00:00.61 05:08.71     11:51:04.73 11:56:13.44
18th 496 Teaneck  (O. Manahan) 05:10.61 8.9% 00:01.90 05:10.61     11:51:16.66 11:56:27.27
19th 485 Penn Charter  (E. Ashley) 05:12.18 9.4% 00:01.57 05:12.18     11:49:00.82 11:54:13.00
20th 491 Ballston Spa  (A. Ruscio) 05:14.86 10.3% 00:02.68 05:14.86     11:50:04.27 11:55:19.13
21st 486 Friends Select  (D. BURDEN) 05:20.44 12.3% 00:05.58 05:20.44     11:49:13.53 11:54:33.97
22nd 488 Springside Chestnut Hill  (J. Klauder) 05:20.69 12.4% 00:00.25 05:20.69     11:49:45.33 11:55:06.02
23rd 477 Malvern Prep  (M. Droogan) 05:28.39 15.1% 00:07.70 05:28.39     12:29:45.26 12:35:13.65
24th 500 Owen J Roberts  (J. Wierzbicki) 05:31.49 16.2% 00:03.10 05:31.49     11:52:26.51 11:57:58.00
25th 478 Friends Academy  (J. Zerilli) 05:34.63 17.3% 00:03.14 05:34.63     11:48:05.09 11:53:39.72
26th 489 Westfield  (B. Howell) 05:39.36 18.9% 00:04.73 05:39.36     11:49:48.17 11:55:27.53
27th 493 Leonia  (M. Miller) 05:46.69 21.5% 00:07.33 05:46.69     11:50:34.60 11:56:21.29
499 Boys' Latin  (A. Hill) Scratch              
Race 14a: Girls Junior Quad Heat @ 11:46 AM
1st 513 Ridgewood  (A. Criscitiello) 05:16.07     05:16.07     11:59:03.24 12:04:19.31
2nd 505 Conestoga  (S. Thomas) 05:18.54 0.8% 00:02.47 05:18.54     11:57:04.65 12:02:23.19
3rd 503 Haddon Twp  (a. sperlunto) 05:22.42 2.0% 00:03.88 05:22.42     11:56:21.46 12:01:43.88
4th 504 Academy of Notre Dame  (K. Mannion) 05:27.54 3.6% 00:05.12 05:27.54     11:56:43.09 12:02:10.63
5th 515 Saint Paul  (H. Victoria) 05:32.67 5.3% 00:05.13 05:32.67     11:59:54.33 12:05:27.00
6th 522 Ursuline  (K. Daude) 05:34.18 5.7% 00:01.51 05:34.18     12:01:34.66 12:07:08.84
7th 506 Mathews  (T. Williams) 05:34.73 5.9% 00:00.55 05:34.73     11:57:10.43 12:02:45.16
8th 508 Egg Harbor  (T. Cass) 05:40.32 7.7% 00:05.59 05:40.32     11:57:39.61 12:03:19.93
9th 512 Sacred Heart A  (E. Brutschea) 05:40.85 7.8% 00:00.53 05:40.85     11:58:52.78 12:04:33.63
10th 514 Strath Haven  (K. Ferrie) 05:40.94 7.9% 00:00.09 05:40.94     11:59:39.25 12:05:20.19
11th 511 Shipley  (R. Sterge) 05:41.66 8.1% 00:00.72 05:41.66     11:58:42.43 12:04:24.09
12th 525 Agnes Irwin  (B. Pansini) 05:43.89 8.8% 00:02.23 05:43.89     12:02:35.72 12:08:19.61
13th 524 Holy Spirit  (J. Riordan) 05:46.16 9.5% 00:02.27 05:46.16     12:02:10.36 12:07:56.52
14th 518 Forest Park A  (N. Cotter) 05:49.20 10.5% 00:03.04 05:49.20     12:00:28.31 12:06:17.51
15th 507 Penn Charter  (c. mccall) 05:51.26 11.1% 00:02.06 05:51.26     11:57:27.35 12:03:18.61
16th 516 Germantown Friends  (T. Curry) 05:51.68 11.3% 00:00.42 05:51.68     12:00:00.61 12:05:52.29
17th 521 Springside Chestnut Hill  (H. Hambrose) 05:51.92 11.3% 00:00.24 05:51.92     12:01:44.51 12:07:36.43
18th 509 Baldwin  (E. Grubman) 05:55.25 12.4% 00:03.33 05:55.25     11:58:08.12 12:04:03.37
19th 510 Westfield  (A. Koglin) 05:57.78 13.2% 00:02.53 05:57.78     11:58:16.03 12:04:13.81
20th 519 Friends Select  (A. Braun) 06:00.76 14.1% 00:02.98 06:00.76     12:01:16.36 12:07:17.12
21st 526 Friends Academy  (O. Schmidlapp) 06:01.02 14.2% 00:00.26 06:01.02     12:03:08.90 12:09:09.92
22nd 520 Teaneck  (S. Gutierrez) 06:05.05 15.5% 00:04.03 06:05.05     12:01:05.65 12:07:10.70
23rd 523 Upper Dublin  (J. Axelrod) 06:11.18 17.4% 00:06.13 06:11.18     12:02:20.43 12:08:31.61
24th 517 Leonia  (F. Liu) 06:22.66 21.1% 00:11.48 06:22.66     12:00:30.60 12:06:53.26
Race 15a: Girls Ltwt Eight Heat @ 11:57 AM
1st 529 Holy Spirit  (C. McCully) 05:07.32     05:07.32     12:08:04.61 12:13:11.93
2nd 535 Merion Mercy  (S. Thomas) 05:11.37 1.3% 00:04.05 05:11.37     12:10:05.70 12:15:17.07
3rd 532 Winter Park  (k. ward) 05:14.03 2.2% 00:02.66 05:14.03     12:09:04.42 12:14:18.45
4th 533 Mount Saint Joseph  (E. McHugh) 05:15.53 2.7% 00:01.50 05:15.53     12:09:21.15 12:14:36.68
5th 530 Montclair  (A. Handelman) 05:16.82 3.1% 00:01.29 05:16.82     12:08:22.26 12:13:39.08
6th 531 McLean  (K. Jolly) 05:23.32 5.2% 00:06.50 05:23.32     12:08:48.00 12:14:11.32
7th 536 Bishop Ireton  (M. Miller) 05:23.71 5.3% 00:00.39 05:23.71     12:10:38.45 12:16:02.16
8th 538 Woodbridge  (K. Hanson) 05:24.57 5.6% 00:00.86 05:24.57     12:11:31.92 12:16:56.49
9th 537 Yorktown  (E. Hill) 05:29.04 7.1% 00:04.47 05:29.04     12:10:47.30 12:16:16.34
10th 539 FD Roosevelt  (S. Decker) 05:30.00 7.4% 00:00.96 05:30.00     12:11:50.59 12:17:20.59
11th 534 Egg Harbor  (e. ireland) 05:40.26 10.7% 00:10.26 05:40.26     12:09:46.27 12:15:26.53
Race 16a: Boys Ltwt Eight Heat @ 12:25 PM
1st 542 St. Joseph Prep  (G. Wells) 04:25.33     04:25.33     12:22:37.46 12:27:02.79
2nd 553 Jesuit Prep  (J. Schwab) 04:30.24 1.9% 00:04.91 04:30.24     12:25:38.79 12:30:09.03
3rd 543 La Salle  (R. Bond) 04:31.77 2.4% 00:01.53 04:31.77     12:22:38.70 12:27:10.47
4th 547 St. Augustine  (V. DiPentino) 04:33.10 2.9% 00:01.33 04:33.10     12:24:01.17 12:28:34.27
5th 548 Radnor  (D. Hughes) 04:42.08 6.3% 00:08.98 04:42.08     12:24:21.11 12:29:03.19
6th 544 TC Williams  (D. Hinker) 04:44.74 7.3% 00:02.66 04:44.74     12:23:07.89 12:27:52.63
7th 555 Gonzaga  (R. McNulty) 04:45.18 7.5% 00:00.44 04:45.18     12:26:13.94 12:30:59.12
8th 545 Oakcrest  (J. Walton) 04:45.99 7.8% 00:00.81 04:45.99     12:23:23.65 12:28:09.64
9th 549 Woodbridge  (N. Johnson) 04:47.10 8.2% 00:01.11 04:47.10     12:24:28.80 12:29:15.90
10th 546 McLean  (D. Chovil) 04:49.76 9.2% 00:02.66 04:49.76     12:23:40.89 12:28:30.65
11th 551 Saratoga  (A. Rench) 04:50.29 9.4% 00:00.53 04:50.29     12:24:57.69 12:29:47.98
12th 557 St. Peters Prep  (B. Lyons) 04:51.27 9.8% 00:00.98 04:51.27     12:26:58.72 12:31:49.99
13th 556 Niskayuna  (K. Koste) 04:51.53 9.9% 00:00.26 04:51.53     12:26:35.76 12:31:27.29
14th 552 Fordham Prep  (J. Williams) 04:53.64 10.7% 00:02.11 04:53.64     12:25:15.90 12:30:09.54
15th 554 Mainland  (S. Bacharach) 04:54.62 11.0% 00:00.98 04:54.62     12:25:56.08 12:30:50.70
16th 558 Hylton  (S. Kitzmiller) 05:13.30 18.1% 00:18.68 05:13.30     12:27:21.11 12:32:34.41
Race 17a: Boys Ltwt Four Heat @ 12:34 PM
1st 562 Christian Brothers  (M. Guadagno) 04:58.89     04:58.89     12:39:37.06 12:44:35.95
2nd 582 Haverford  (C. Bickhart) 05:03.72 1.6% 00:04.83 05:03.72     12:45:03.00 12:50:06.72
3rd 563 Manhasset  (D. Quinn) 05:04.90 2.0% 00:01.18 05:04.90     12:39:48.70 12:44:53.60
4th 564 Egg Harbor  (D. Warrell) 05:05.37 2.2% 00:00.47 05:05.37     12:40:10.30 12:45:15.67
5th 590 St. Paul's Schools  (L. Emmart) 05:08.02 3.1% 00:02.65 05:08.02     12:46:41.63 12:51:49.65
6th 594 St. Francis  (R. Vassalo) 05:09.98 3.7% 00:01.96 05:09.98     12:47:28.54 12:52:38.52
7th 580 Lake Braddock  (H. Dupee) 05:10.75 4.0% 00:00.77 05:10.75     12:44:33.24 12:49:43.99
8th 573 Kearny  (P. Carbajal) 05:10.87 4.0% 00:00.12 05:10.87     12:42:42.40 12:47:53.27
9th 567 St. Joseph Prep  (S. Gennaro) 05:10.90 4.0% 00:00.03 05:10.90     12:40:57.35 12:46:08.25
10th 565 Great Bridge  (C. Saindon) 05:11.72 4.3% 00:00.82 05:11.72     12:40:23.45 12:45:35.17
11th 593 Moorestown  (K. Harris) 05:12.75 4.6% 00:01.03 05:12.75     12:46:48.72 12:52:01.47
12th 571 Don Bosco  (C. Malley) 05:13.05 4.7% 00:00.30 05:13.05     12:41:55.22 12:47:08.27
13th 561 Father Judge  (P. Blumenstein) 05:13.06 4.7% 00:00.01 05:13.06     12:39:25.27 12:44:38.33
14th 592 Ocean City  (C. Brady) 05:14.02 5.1% 00:00.96 05:14.02     12:47:02.56 12:52:16.58
15th 577 Hun  (A. Marino) 05:14.55 5.2% 00:00.53 05:14.55     12:43:42.14 12:48:56.69
16th 585 Vineland  (Z. Berthel) 05:14.65 5.3% 00:00.10 05:14.65     12:44:59.53 12:50:14.18
17th 589 West Potomac  (G. Bowerfind) 05:17.14 6.1% 00:02.49 05:17.14     12:45:46.57 12:51:03.71
18th 586 Saratoga  (B. McKenna) 05:18.30 6.5% 00:01.16 05:18.30     12:45:55.06 12:51:13.36
19th 568 Lower Merion  (D. Matthews) 05:18.70 6.6% 00:00.40 05:18.70     12:41:17.50 12:46:36.20
20th 591 Chaminade  (A. Grothmann) 05:19.52 6.9% 00:00.82 05:19.52     12:46:12.73 12:51:32.25
21st 576 Belleville  (J. Victorio) 05:23.12 8.1% 00:03.60 05:23.12     12:43:28.69 12:48:51.81
22nd 569 DeMatha  (T. Steinbauer) 05:23.87 8.4% 00:00.75 05:23.87     12:41:33.20 12:46:57.07
23rd 574 Arlington  (W. Quentin) 05:27.73 9.6% 00:03.86 05:27.73     12:42:57.09 12:48:24.82
24th 570 Nutley  (C. Luongo) 05:29.70 10.3% 00:01.97 05:29.70     12:42:04.19 12:47:33.89
25th 587 Woodbridge  (J. LaChance) 05:31.39 10.9% 00:01.69 05:31.39     12:45:24.06 12:50:55.45
26th 583 Ridgewood  (J. Bragg) 05:31.47 10.9% 00:00.08 05:31.47     12:44:24.94 12:49:56.41
27th 575 North Catholic  (N. Pietrone) 05:31.70 11.0% 00:00.23 05:31.70     12:43:12.21 12:48:43.91
28th 578 St. Augustine  (A. Chell) 05:32.35 11.2% 00:00.65 05:32.35     12:44:00.45 12:49:32.80
29th 584 Lake Brantley  (J. Brodsky) 05:37.81 13.0% 00:05.46 05:37.81     12:45:29.34 12:51:07.15
30th 566 La Salle  (J. Hamilton) 05:38.37 13.2% 00:00.56 05:38.37     12:40:49.50 12:46:27.87
31st 588 Walter Johnson  (B. Tennyson) 05:39.03 13.4% 00:00.66 05:39.03     12:46:17.44 12:51:56.47
32nd 597 St. Benedict's  (E. Rivera) 05:57.42 19.6% 00:18.39 05:57.42     12:47:15.67 12:53:13.09
33rd 572 Blair  (A. Peets) 05:58.69 20.0% 00:01.27 05:58.69     12:42:30.23 12:48:28.92
579 Spackenkill  (T. Vazquez) Scratch              
581 Wilson  (J. Lee-Genzel) Scratch              
Race 18a: Girls Ltwt Four Heat @ 12:51 PM
1st 600 Manhasset  (C. McIntee) 05:27.39     05:27.39     12:56:39.53 13:02:06.92
2nd 638 Lawrenceville  (G. Fram) 05:34.60 2.2% 00:07.21 05:34.60     13:05:37.52 13:11:12.12
3rd 606 Montclair  (A. Schneider) 05:36.23 2.7% 00:01.63 05:36.23     12:57:51.99 13:03:28.22
4th 602 Agnes Irwin  (E. Offit) 05:40.61 4.0% 00:04.38 05:40.61     12:57:06.52 13:02:47.13
5th 628 St. Francis  (H. Mirynech) 05:40.69 4.1% 00:00.08 05:40.69     13:03:03.44 13:08:44.13
6th 631 Oakcrest  (C. Capone) 05:40.91 4.1% 00:00.22 05:40.91     13:03:11.72 13:08:52.63
7th 601 Egg Harbor  (B. Winkler) 05:42.29 4.6% 00:01.38 05:42.29     12:56:56.19 13:02:38.48
8th 619 Vineland  (E. Harrold) 05:43.57 4.9% 00:01.28 05:43.57     13:00:30.58 13:06:14.15
9th 615 Belleville  (T. Gomez) 05:43.61 5.0% 00:00.04 05:43.61     13:00:03.20 13:05:46.81
10th 625 Schreiber  (M. Iannucci) 05:43.92 5.0% 00:00.31 05:43.92     13:01:43.64 13:07:27.56
11th 611 Harriton  (D. Abul-enin) 05:43.95 5.1% 00:00.03 05:43.95     12:58:59.79 13:04:43.74
12th 603 Mainland  (Y. Olson) 05:44.41 5.2% 00:00.46 05:44.41     12:57:12.32 13:02:56.73
13th 609 Walter Johnson  (T. Lazarof) 05:45.15 5.4% 00:00.74 05:45.15     12:58:35.14 13:04:20.29
14th 632 Baldwin  (J. Schlichting) 05:45.34 5.5% 00:00.19 05:45.34     13:04:22.64 13:10:07.98
15th 626 Merion Mercy  (A. Calderone) 05:46.95 6.0% 00:01.61 05:46.95     13:02:48.81 13:08:35.76
16th 610 Upper Merion  (S. CASTANEDA) 05:47.23 6.1% 00:00.28 05:47.23     12:58:51.77 13:04:39.00
17th 608 Langley  (M. Fountain) 05:48.64 6.5% 00:01.41 05:48.64     12:58:27.13 13:04:15.77
18th 634 Wilson  (G. Rochon) 05:51.06 7.2% 00:02.42 05:51.06     13:04:46.76 13:10:37.82
19th 627 Arlington  (C. EngelHardt) 05:51.72 7.4% 00:00.66 05:51.72     13:02:23.18 13:08:14.90
20th 629 West Potomac  (L. Jacobs) 05:52.09 7.5% 00:00.37 05:52.09     13:02:50.64 13:08:42.73
21st 616 Great Bridge  (P. Rabidoux) 05:52.89 7.8% 00:00.80 05:52.89     13:00:13.96 13:06:06.85
22nd 620 Lower Merion  (E. Rand) 05:54.47 8.3% 00:01.58 05:54.47     13:01:11.78 13:07:06.25
23rd 613 Our Lady of Mercy NY  (E. Grim) 05:55.67 8.6% 00:01.20 05:55.67     12:59:32.63 13:05:28.30
24th 605 Nutley  (J. Sainz) 05:55.72 8.7% 00:00.05 05:55.72     12:57:42.81 13:03:38.53
25th 604 Mount Saint Joseph  (S. Cocozza) 05:56.56 8.9% 00:00.84 05:56.56     12:57:24.42 13:03:20.98
26th 614 North Allegheny  (S. Heastings) 05:57.98 9.3% 00:01.42 05:57.98     12:59:47.19 13:05:45.17
27th 630 Riverview  (N. Lee) 05:58.66 9.6% 00:00.68 05:58.66     13:03:40.85 13:09:39.51
28th 624 Sidwell Friends  (H. Auerswald) 06:01.38 10.4% 00:02.72 06:01.38     13:02:29.77 13:08:31.15
29th 623 Montgomery Blair  (A. O'Connor) 06:06.90 12.1% 00:05.52 06:06.90     13:01:28.46 13:07:35.36
30th 637 Hun  (S. Rossien) 06:09.45 12.8% 00:02.55 06:09.45     13:05:44.33 13:11:53.78
31st 607 North Catholic  (E. Leonard) 06:10.72 13.2% 00:01.27 06:10.72     12:58:05.35 13:04:16.07
32nd 612 Roland Park  (N. Gallo) 06:12.20 13.7% 00:01.48 06:12.20     12:59:21.40 13:05:33.60
33rd 633 Mount Vernon  (M. Robinson) 06:14.08 14.3% 00:01.88 06:14.08     13:03:44.65 13:09:58.73
34th 622 Kearny  (S. Galarza) 06:16.36 15.0% 00:02.28 06:16.36     13:02:03.86 13:08:20.22
35th 635 Stone Bridge  (J. Parker) 06:16.99 15.2% 00:00.63 06:16.99     13:05:14.89 13:11:31.88
36th 621 Springside Chestnut Hill  (L. McCormack) 06:19.50 15.9% 00:02.51 06:19.50     13:01:04.74 13:07:24.24
37th 636 St. John's College  (S. Belay) 07:22.44 35.1% 01:02.94 07:22.44     13:06:26.63 13:13:49.07
38th 618 Acad of Holy Cross  (E. Rodriguez)
Failure to Yield
07:43.01 41.4% 00:20.57 07:13.01   00:30 13:00:43.96 13:07:56.97
Race 19a: Girls Senior Double Heat @ 01:07 PM
1st 647 Ridgewood  (C. Chiaramonte) 05:36.24     05:36.24     13:11:59.07 13:17:35.31
2nd 650 Germantown Academy  (A. Takei) 05:40.17 1.2% 00:03.93 05:40.17     13:12:43.71 13:18:23.88
3rd 641 Conestoga  (M. Dudrear) 05:45.32 2.7% 00:05.15 05:45.32     13:10:59.69 13:16:45.01
4th 643 Episcopal Academy PA  (A. Molitor) 05:46.64 3.1% 00:01.32 05:46.64     13:11:13.09 13:16:59.73
5th 652 Penn Charter  (H. Zisselman) 05:46.73 3.1% 00:00.09 05:46.73     13:13:06.77 13:18:53.50
6th 646 Haddon Twp  (N. DiTommaso) 05:53.07 5.0% 00:06.34 05:53.07     13:11:53.38 13:17:46.45
7th 651 Poughkeepsie  (J. Rigothi) 05:53.78 5.2% 00:00.71 05:53.78     13:12:51.94 13:18:45.72
8th 649 South County  (E. Durband) 05:55.84 5.8% 00:02.06 05:55.84     13:12:27.35 13:18:23.19
9th 653 Egg Harbor  (R. Reinhard) 06:00.87 7.3% 00:05.03 06:00.87     13:13:17.93 13:19:18.80
10th 659 Western Albermarle  (D. Thompson) 06:09.47 9.9% 00:08.60 06:09.47     13:14:40.85 13:20:50.32
11th 656 Woodbridge  (E. Applegate) 06:12.27 10.7% 00:02.80 06:12.27     13:13:36.37 13:19:48.64
12th 658 Forest Park  (D. Woodward) 06:13.57 11.1% 00:01.30 06:13.57     13:14:03.86 13:20:17.43
13th 657 Riverview  (A. Little) 06:15.79 11.8% 00:02.22 06:15.79     13:14:11.32 13:20:27.11
14th 645 Shipley  (M. Mason) 06:21.22 13.4% 00:05.43 06:21.22     13:11:37.56 13:17:58.78
15th 644 Academy of Notre Dame  (M. Curry) 06:26.70 15.0% 00:05.48 06:26.70     13:11:30.29 13:17:56.99
16th 662 Holy Spirit  (C. Betar) 06:35.05 17.5% 00:08.35 06:35.05     13:14:54.22 13:21:29.27
17th 660 Harriton  (L. Castelbaum) 06:43.69 20.1% 00:08.64 06:43.69     13:14:36.53 13:21:20.22
18th 648 Springside Chestnut Hill  (D. McAllister) 06:44.27 20.2% 00:00.58 06:44.27     13:12:18.99 13:19:03.26
19th 655 Agnes Irwin  (L. Turner) 07:08.76 27.5% 00:24.49 07:08.76     13:13:50.58 13:20:59.34
661 Friends Select  (M. zarate-ramirez) Scratch              
Race 20a: Boys Senior Double Heat @ 01:17 PM
1st 675 Ridgewood  (J. Sluis) 04:59.27     04:59.27     13:20:57.06 13:25:56.33
2nd 686 Penn Charter  (K. Kelly) 05:02.64 1.1% 00:03.37 05:02.64     13:23:44.94 13:28:47.58
3rd 673 E.L. Crossley  (S. McDonald) 05:09.83 3.5% 00:07.19 05:09.83     13:20:25.88 13:25:35.71
4th 665 Malvern Prep  (C. Mudrick) 05:11.05 3.9% 00:01.22 05:11.05     13:18:24.85 13:23:35.90
5th 666 Roman Catholic  (N. Wnek) 05:13.82 4.9% 00:02.77 05:13.82     13:18:40.67 13:23:54.49
6th 667 Don Bosco  (A. McAvey) 05:13.82 4.9%   05:13.82     13:18:50.73 13:24:04.55
7th 674 Haverford  (J. McMichael) 05:15.03 5.3% 00:01.21 05:15.03     13:20:44.04 13:25:59.07
8th 690 Western Albermarle  (O. Coleman) 05:15.46 5.4% 00:00.43 05:15.46     13:24:37.99 13:29:53.45
9th 684 Greenbrier  (S. Santiago) 05:21.72 7.5% 00:06.26 05:21.72     13:23:14.83 13:28:36.55
10th 689 Upper Merion  (T. Painter) 05:22.48 7.8% 00:00.76 05:22.48     13:23:59.02 13:29:21.50
11th 669 Notre Dame College  (J. Trudel) 05:24.02 8.3% 00:01.54 05:24.02     13:19:21.19 13:24:45.21
12th 670 Teaneck  (P. Bonsu) 05:30.10 10.3% 00:06.08 05:30.10     13:19:40.36 13:25:10.46
13th 691 North Allegheny  (A. Reckless) 05:32.37 11.1% 00:02.27 05:32.37     13:24:24.36 13:29:56.73
14th 672 Lower Merion  (A. Hatza) 05:33.49 11.4% 00:01.12 05:33.49     13:20:11.98 13:25:45.47
15th 688 St. Peters Prep  (J. Glatman) 05:34.14 11.7% 00:00.65 05:34.14     13:24:14.50 13:29:48.64
16th 682 Central  (U. Myers-Doyle) 05:34.99 11.9% 00:00.85 05:34.99     13:22:41.93 13:28:16.92
17th 681 Woodbridge  (K. Cooke) 05:38.15 13.0% 00:03.16 05:38.15     13:21:58.16 13:27:36.31
18th 676 Harriton  (M. Terwiesch) 05:38.82 13.2% 00:00.67 05:38.82     13:21:10.40 13:26:49.22
19th 687 Leonia  (M. Ismail) 05:39.80 13.5% 00:00.98 05:39.80     13:23:33.41 13:29:13.21
20th 685 Riverview  (J. Werner) 05:42.34 14.4% 00:02.54 05:42.34     13:23:07.50 13:28:49.84
21st 668 Christian Brothers  (Z. Maguire) 05:43.32 14.7% 00:00.98 05:43.32     13:19:11.60 13:24:54.92
22nd 680 Bonner and Prendergast  (B. Gibbons) 05:46.63 15.8% 00:03.31 05:46.63     13:22:14.41 13:28:01.04
23rd 671 Egg Harbor  (S. Draper) 05:52.39 17.7% 00:05.76 05:52.39     13:19:54.18 13:25:46.57
24th 683 Radnor  (J. Hagstrom) 06:09.77 23.6% 00:17.38 06:09.77     13:22:39.70 13:28:49.47
25th 677 McLean  (T. Mundy) 06:17.64 26.2% 00:07.87 06:17.64     13:21:27.32 13:27:44.96
26th 678 North Catholic  (M. Fegula) 06:29.83 30.3% 00:12.19 06:29.83     13:21:42.97 13:28:12.80
679 Saratoga  (J. Thompson) Scratch              
Race 21a: Boys Second Eight Heat @ 01:32 PM
1st 695 Gonzaga  (C. Paul) 04:26.91     04:26.91     13:28:21.06 13:32:47.97
2nd 699 La Salle  (S. O'Neill) 04:27.22 0.1% 00:00.31 04:27.22     13:30:00.50 13:34:27.72
3rd 694 St. Albans  (W. Trimble) 04:32.65 2.2% 00:05.43 04:32.65     13:28:34.52 13:33:07.17
4th 702 Winter Park  (J. Young) 04:34.19 2.7% 00:01.54 04:34.19     13:31:01.52 13:35:35.71
5th 698 Bethesda Chevy Chase  (J. Rosenblum) 04:35.78 3.3% 00:01.59 04:35.78     13:29:45.84 13:34:21.62
6th 709 Lawrenceville  (D. Kidwell) 04:37.16 3.8% 00:01.38 04:37.16     13:33:18.23 13:37:55.39
7th 703 Walt Whitman  (T. Weiss) 04:39.78 4.8% 00:02.62 04:39.78     13:31:22.94 13:36:02.72
8th 697 Jefferson  (J. Valery) 04:41.56 5.5% 00:01.78 04:41.56     13:29:24.60 13:34:06.16
9th 710 St. Augustine  (J. Livingstone) 04:41.62 5.5% 00:00.06 04:41.62     13:33:41.43 13:38:23.05
10th 700 St. Andrews  (P. Egan) 04:41.88 5.6% 00:00.26 04:41.88     13:30:24.02 13:35:05.90
11th 696 Chaminade  (B. Imbornoni) 04:43.07 6.1% 00:01.19 04:43.07     13:29:08.38 13:33:51.45
12th 701 Yorktown  (J. MOHR) 04:44.20 6.5% 00:01.13 04:44.20     13:30:35.69 13:35:19.89
13th 704 Moorestown  (E. LaLumia) 04:46.47 7.3% 00:02.27 04:46.47     13:31:40.35 13:36:26.82
14th 707 Absegami  (M. Graham) 04:48.51 8.1% 00:02.04 04:48.51     13:32:29.56 13:37:18.07
15th 708 James Madison  (J. Lowe) 04:49.96 8.6% 00:01.45 04:49.96     13:33:03.02 13:37:52.98
16th 711 Holy Spirit  (E. Sandt) 04:50.49 8.8% 00:00.53 04:50.49     13:34:01.38 13:38:51.87
17th 715 Eustace  (A. Zimmermann) 04:51.04 9.0% 00:00.55 04:51.04     13:35:32.12 13:40:23.16
18th 712 Fordham Prep  (M. Chrisphonte) 04:51.23 9.1% 00:00.19 04:51.23     13:34:25.71 13:39:16.94
19th 718 St. Anthony's  (A. Samanaiego) 04:52.02 9.4% 00:00.79 04:52.02     13:36:24.65 13:41:16.67
20th 713 Vineland  (K. Cortes) 05:01.22 12.9% 00:09.20 05:01.22     13:34:51.26 13:39:52.48
21st 706 Atlantic City  (R. Kelly) 05:06.54 14.8% 00:05.32 05:06.54     13:32:20.48 13:37:27.02
22nd 717 West Springfield  (E. Marquez) 05:07.45 15.2% 00:00.91 05:07.45     13:36:22.39 13:41:29.84
23rd 705 Forest Park  (C. Cotter) 05:07.61 15.2% 00:00.16 05:07.61     13:31:57.88 13:37:05.49
24th 719 Archbishop Carroll  (P. Pearson) 05:15.25 18.1% 00:07.64 05:15.25     13:36:54.33 13:42:09.58
25th 716 Mount Vernon  (J. Wood) 05:15.59 18.2% 00:00.34 05:15.59     13:35:19.85 13:40:35.44
Race 22a: Girls Second Eight Heat @ 01:45 PM
1st 721 James Madison  (M. Patrick) 05:13.81     05:13.81     13:44:31.10 13:49:44.91
2nd 726 Walt Whitman  (E. Tatem) 05:14.11 0.1% 00:00.30 05:14.11     13:43:24.42 13:48:38.53
3rd 737 Mount Saint Joseph  (E. Ruddy) 05:14.25 0.1% 00:00.14 05:14.25     13:48:44.76 13:53:59.01
4th 735 St. Andrews  (K. Bowman) 05:15.89 0.7% 00:01.64 05:15.89     13:46:38.78 13:51:54.67
5th 724 Absegami  (S. Irvin) 05:18.33 1.4% 00:02.44 05:18.33     13:42:49.18 13:48:07.51
6th 727 National Cathedral  (M. Clark) 05:18.90 1.6% 00:00.57 05:18.90     13:43:57.02 13:49:15.92
7th 722 Holy Spirit  (K. Libbey) 05:18.95 1.6% 00:00.05 05:18.95     13:42:11.91 13:47:30.86
8th 734 Bethesda Chevy Chase  (T. Bradbury) 05:19.21 1.7% 00:00.26 05:19.21     13:49:10.33 13:54:29.54
9th 741 Moorestown  (j. buck) 05:20.76 2.2% 00:01.55 05:20.76     13:48:03.29 13:53:24.05
10th 736 Atlantic City  (I. Anmuth) 05:22.52 2.8% 00:01.76 05:22.52     13:46:14.48